Maks w Osadzie Burego Misia

W moje urodziny pojechaliśmy do Kościerzyny. Niedaleko niej znajduje się Osada Burego Misia. Napisałam „osada”, ale pełniej opisuje to miejsce słowo – wspólnota. Stowarzyszenie Bardziej Kochani zabrało nas tam na wycieczkę, jako że interesują ich miejsca, w których mieszkają dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie. W Osadzie Burego Misia mieszka wspólnota założona przez Zmartwychwstańca – księdza Kubę Marchewicza. Trzydzieści lat tej wspólnoty przedstawił w książce „Drobiny Życia”.

ksia„Drobiny życia” to wzruszające świadectwo Jego drogi Kapłańskiej, wyborów, jakich dokonał, żeby być blisko tych, których (…) „dostał” od Boga, by uwierzyć, że życie jest piękne , a miłość – bezinteresowna (…)

Wspólnota Burego Misia zawiązuje się podczas letnich wyjazdów, na których opiekunowie – Bure Niedźwiedzie – opiekują się osobami niepełnosprawnymi – Burymi Misiami. Podczas wspólnie spędzonych dni powstają więzi, zawiązują się przyjaźnie, które trwają…

Osada Burych Misiów to miejsce, w którym razem mieszkają i pracują zaprzyjaźnione Bure Niedźwiedzie z Burymi Misiami.

bm0bm1Właśnie przyjechaliśmy.

bm2Maks przed domem rekolekcyjnym.

bm3W tej kaplicy odbywają się Msze św. o 9:00 w każdą niedzielę, także dla  okolicznych mieszkańców.

bm4Obeszliśmy zagrody zwierząt hodowlanych: krów, lam, prosiaczków…

bm6Słoma zebrana – przygotowana!

bm7Dzieci karmiły świnki chwastami.

bm8To właśnie właściwy dom Burych misiów, gdzie nasza wycieczka jadła obiad.

bm9Maks od razu wpakował się do wózka.

Większość czasu spędziliśmy w cieniu w miejscu letnich Mszy św. Nasza przewodniczka opowiadała nam o tym jak funkcjonuje Wspólnota Burego Misia.

amfiZostawiłam Maksa pod drzewami a sama poszłam obejrzeć całe gospodarstwo.

jezioroJezioro (własność Osady) nad którym wypoczywają latem na obozach pod namiotami – Bure Misie.

agroturyJeśli ktoś chce tu przyjechać, może wynająć jeden z trzech dwuosobowych pokojów, ponieważ Osada Burego Misia prowadzi gospodarstwo agroturystyczne.

cafewiataWiata dla obozowiczów, jest też kawiarenka, w której spędzają wspólnie czas.

grzadkiDla osób na wózkach specjalnie podniesione grządki. Oglądaliśmy pole orkiszu, plantację zielonych pomidorów, pomidory pod folią, winnice, ule, a w serowarni zamówiliśmy produkowane w osadzie żółte sery.