Zespół Downa a medycyna

Dzisiaj w  Galerii Apteka Sztuki – stowarzyszenie Bardziej Kochani zorganizowało promocję swojej nowej książki pt. „Zespół Downa a medycyna”. Jest to publikacja, która powinna się znaleźć  na liście rekordów Guinnessa, jeśli chodzi o tempo jej powstania i wydania. Stowarzyszenie dostało pieniądze na tę publikację w sierpniu, a książka musiała powstać do końca października. Dzięki zaangażowaniu dr hab. Jolanty Wierzby z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Aliny Midro oraz grona medycznego przyjaznego środowisku osób z zespołem Downa – w rekordowo krótkim czasie powstała ta unikalna w naszym kraju publikacja.

Wstęp do książki napisał profesor Janusz Limon, o niemowlętach z zespołem Downa i ich problemach napisał prof. Robert Śmigiel. Profesor Midro wprowadziła nas w elementy poradnictwa genetycznego, które są oferowane rodzinom dzieci z zespołem Downa. Dr hab. Joanna Kwiatkowska napisała rozdział o wrodzonych wadach serca i ich leczeniu. Profesor Piotr Kaliciński skoncentrował się na zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego, doktorzy Edward i Michał Lewandowicze swoje rozważania poświęcili omówieniu chirurgicznej korekcji twarzy u osób z zespołem Downa. O zaburzonych funkcjach tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego napisała dr Beata Sztangierska. Dr Jolanta Ganowicz napisała o opiece pediatrycznej, profesor Jerzy Kuczkowski o problemach otolaryngologicznych, o leczeniu stomatologicznym wypowiedziała się dr Elżbieta Radwańska, na temat profilaktyki nawracających zakażeń – dr Joanna Jagłowska, zaburzenia przemiany materii opisała dr hab. Jolanta Wierzba. Dorosłym osobom z zespołem Downa poświęcony jest jeden rozdział  i jest to praca zbiorowa. O terapii eksperymentalnej opowiedział prof. Kochański i na koniec prof. Midro podzieliła się z czytelnikami swoimi refleksjami na temat zmian w kariotypie u osób z zespołem Downa.

zdamedycynaNa okładce książki Ewa i Adam.

aptszt1Apteka Sztuki  przy Alei Zwycięstwa 3/5 to Galeria Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Maks dziś oglądał prezentowane tam obrazy.

asz2Cowboy na rowerze mocno go zainteresował…

asz3Stanął  obok  profesor Midro…

asz5Maks lubi oglądać kwartalniki stowarzyszenia Bardziej Kochani.

asz6Prezes stowarzyszenia Ewa Suchcicka zaprosiła prof. Midro i dr Wierzbę do stolika. Na ekranie wyświetlane były zdjęcia, które znajdziemy na kartach tej książki.

asz7Dr hab. nauk medycznych Jolanta Wierzba i profesor dr hab. nauk medycznych Alina Midro przyjechały uświetnić  promocję tej książki.

asz8Dr Wierzba opowiedziała o tym jak powstała książka…

asz9…a profesor Midro opowiedziała jak na promocję swojej książki „ Istnieć, żyć i być kochanym” zaprosiła 35 letnią dziewczynę z zespołem Downa. Okazało się, że osoby będące na promocji jej książki zdumiał fakt,  że ta dziewczyna była miła i sympatyczna, gdyż miały zupełnie inny obraz osób z zespołem Downa. Profesor Midro podkreśliła, że nadal potrzeba wiele  pracy w przełamywaniu stereotypów postrzegania osób z zespołem Downa.

asz10Z Maksem musieliśmy wyjść dość szybko, gdyż mieliśmy wizytę u ortodonty, a mimo, że byliśmy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na czas, to… i tak czekaliśmy półtorej godziny na wejście do gabinetu.