W Muzeum Chopina

Dzisiaj o 10:00 w salce koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina rozpoczęły się warsztaty teatralne dla dzieci niepełnosprawnych prowadzone przez panią reżyser Jolantę Denejko. Tematem warsztatów była „Czarodziejska wyobraźnia” na podstawie opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski Flet”.

Pani Jolanta wprowadziła nas w tematykę opery. Opowiedziała historię księcia Tamino, który w lesie spotkał wielkiego węża…

Naszym warsztatowym zadaniem było zaanimowanie ruchu węża.

Pierwszym sposobem było rzucenie węża w powietrze.

Drugim sposobem było zrobienie węża z uczestników warsztatów.

Wąż poruszał się do muzyki Mozarta, a zadaniem uczestników było zareagować właściwie na chwilę, kiedy wąż został pokonany przez Damy Dworu Królowej Nocy.

Potem instrumentami muzycznymi próbowaliśmy oddać uczucia, które musiały towarzyszyć przerażonemu księciu, który zemdlał uciekając przed wężem.

Puszczaliśmy w górę baloniki, aby ulatywały jak ptaki, na które polował Papageno – nadworny ptasznik Królowej Nocy – a jedna osoba próbowała je wszystkie złapać.

Przechodziliśmy jak książę Tamino próbę milczenia, z której tata Maksa wyszedł równie zwycięsko jak książę!

Zrobiliśmy dwa żywioły: ognia i wody, by przez nie przeszła Pamina i Tamino. Nasze czarodziejskie flety, zrobione z kartonu nie wydawały dźwięków, lecz wypadały z nich kolorowe piórka.

Na koniec warsztatów Pani Jolanta pozwoliła Maksowi spróbować wywołać dźwięk z jej prywatnego fletu.

To były bardzo ciekawe warsztaty i bardzo przybliżyły nam operę Mozarta.

Dziękujemy Pani Jolanto!

Po warsztatach poszliśmy zwiedzić  muzeum. Zaczęliśmy od sali, w której można sobie posłuchać muzyki  Chopina. Maks lubi słuchać w słuchawkach. Bardzo go też zaciekawiła książka, która tak naprawdę jest ekranem, a na nią rzutnik  wyświetla teksty i zdjęcia różnych kompozytorów. W sali tej jest wiele stanowisk i na pierwszy rzut oka widać, że najwięcej tu gości z Japonii.

Maks koniecznie chciał wejść na ostatnie piętro.

Maks z kartą w dłoni mógł sam „doświadczać Chopina”.

Uruchomić ekran z lektorem, opowiadającym wybrany fragment z życiorysu kompozytora.

Odsłuchać list do Chopina.

Koncepcja Muzeum Chopina opiera się na bardzo nowoczesnej technologii, która ma za zadanie pobudzać wszystkie zmysły zwiedzających. Dzięki zastosowaniu kart RFID, każdy zwiedzający może zwiedzać muzeum indywidualnie, a na karcie zapisuje się jego „ścieżka” zwiedzania, dzięki czemu  przy następnej wizycie w muzeum może sprawdzić swój profil zwiedzania.