Ruchomy alfabet

Dzieci z zespołem Downa są często określane przez logopedów, jako te, które nie są nauczone pracy. My rodzice głównie „odpowiadamy” za ten brak. Jeździmy po specjalistach, płacimy słono za ich usługi i do tego jeszcze stale wysłuchujemy jak zaniedbujemy nasze dzieci, albo za mało ćwiczymy, albo jesteśmy zbyt pobłażliwi… Pewnie każdy, kto ma niepełnosprawne dziecko, przynajmniej raz usłyszał takie zarzuty. Dla mnie jest to pewnien rodzaj niekompetencji, wynikający z nieznajomości specyfiki niepełnosprawności intelektualnej, a czasem przerzucanie odpowiedzialności na rodzica, za brak postępów u jego dziecka. Kupiłam Maksowi ruchomy alfabet i od czasu do czasu oswajamy się z literami. alfabet1 W górnym rzędzie ustawiam Maksowi samogłoski wydrukowane na papierze, które on musi „podpisać” korzystjąc z samogłosek ruchomego alfabetu. alfabet2 Potem przechodzimy do sylab, tych prostych, które czasem mu wychodzą… alfabet3 BA… alfabet4 Po ułożeniu sylaby wyśpiewuję ją w jakiejś rytmicznej melodii i Maks czasem ją powtórzy…Nasze sukkcesy są małe i często niepowtarzalne, Maks niestyety na krótko potrafi skupiać uwagę. Psychologowie dają mu najwyżej trzy lata w wieku rozwojowym!!! Dzisiaj byliśmy u Amelki. Wzięłam rowerek Maksa, żeby oboje sobie pojeździli. Ale na rower wsiedli tylko na minutę!!! Trochę pobawili się na placu zabaw i trochę w domu i okazało się, że Maks uwielbia placki ziemniaczane! alfa1 Raz do koła i zabawa jest wesoła… alfa2 alfa4 Amelka jest wielbicielką psów, tu dopieszcza pieska, który od lipca kręci się wokół tego placu zabaw. Mieszkańcy go karmią i ponoć odżył. Maks nie boi się psów, ale generalnie jest trochę bardziej powściągliwy – wiadomo czy był szczepiony?!

Jeden komentarz do “Ruchomy alfabet

  1. Witam. Znalazłam na Pani stronie informacje dotyczące alfabetu ruchomego. Bardzo mi się ta pomoc podoba. Pracuje z dziećmi z autyzmem. I szukam własnie takiej pomocy. Mam pytanie gdzie Pani zakupiła taką pomoc? Z góry dziękuje za informacje.
    Pozdrawiam Maksa
    Roma

    Pani Romo, dziękuję za miłe słowa.Ruchomy alfabet jest pomysłu siostry Pani Cieszyńskiej – Elżbiety Wianeckiej i tak jak jej inne pomoce sprzedaje to wydawnictwo arson http://www.arson.pl/index.php?prod_name=ruchomy+alfabet&search=ok Pozdrawiam i życzę owocnej pracy z dziećmi.

Możliwość komentowania została wyłączona.