Brat Maksa na podium w konkursie Texas Instruments Analog Design Contest 2012

13 listopada na targach elektroniki w Monachium odbył się finał konkursu ogłoszonego przez Texas Instruments na innowacyjny pomysł pracy inżynierskiej z wykorzystaniem elektroniki analogowej TI.Z ponad 500 uczestników konkursu w Europie wyłoniono czwórkę laureatów, którą zaproszono na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród do Monachium.

Brat Maksa – Maciek i jego koledzy z Politechniki Warszawskiej, czteroosobowy zespół Mechatronics Team, zajęli drugie miejsce, prezentując swoją pracę – przenośne urządzenie do monitorowania bezdechu sennego.
Tak o tym urządzeniu napisał kolega Maćka do Agencji PAP:

Jak w rozmowie z PAP wyjaśnił Patryk Lamprecht z Mechatronics Team, opracowane przez nich urządzenie ma wielkość paczki chusteczek. Pozwala na mierzenie 6 parametrów ważnych przy badaniach bezdechu sennego. Urządzenie wykonuje EKG, saturację krwi (a więc mierzy, czy krew jest dotleniona), bada ruchy klatki piersiowej, ciśnienie wydychanego powietrza i strumień powietrza – związany zarówno z wydechem, jak i wdechem. Poza tym, dzięki mikrofonowi wykrywane jest również chrapanie.

Dane mogą być przesyłane na kartę telefonu, laptop czy kartę SD. Dzięki tym informacjom lekarz będzie mógł ocenić, czy u danej osoby występuje bezdech senny.

Jak wyjaśnia Patryk Lamprecht, dotychczas w szpitalach stosowane były stacjonarne urządzenia do detekcji bezdechu sennego. Według studenta PW koszt badań takimi urządzeniami był duży, rzędu 800 euro. Badania mogły być wykonywane jedynie w szpitalu. Tymczasem urządzenie opracowane przez Mechatronics Team pacjenci mogliby stosować w domu, dzięki czemu bezdech byłby w badany w bardziej komfortowych dla pacjenta warunkach, a i koszt użycia takiego urządzenia byłby znacznie mniejszy.

Lamprecht stwierdził, że na razie gotowy jest wstępny prototyp urządzenia, ale zanim wynalazek trafi na rynek, niezbędne będą jeszcze dodatkowe badania, które pozwolą na uzyskanie niezbędnych certyfikatów.

Bezdech senny jest zaburzeniem, które objawia się okresowymi zatrzymaniami oddechu w trakcie snu – ich liczba podczas jednej nocy może dochodzić do 30. Prowadzi to do niedotlenienia tkanek (m.in. nerwowej i mięśnia sercowego), wahań ciśnienia krwi oraz wzmożenia pracy serca.

Osoby z tym zaburzeniem odczuwają zmęczenie i senność w ciągu dnia, mają też obniżoną energię życiową. Bezdech powinien być leczony także z innych przyczyn – coraz więcej badań dowodzi, że zwiększa on ryzyko wielu poważnych schorzeń, np. chorób układu krążenia czy cukrzycy typu 2.

Najczęstszym rodzajem bezdechu jest tzw. bezdech zaporowy (obturacyjny). Ma on związek ze zwiotczeniem mięśni w obrębie gardła i zapadaniem się jego miękkich struktur podczas snu, co blokuje dopływ powietrza do płuc. Ten typ bezdechu jest częstszy u osób z nadwagą i otyłością.

źródło PAP

Strona konkursu Texas Instruments Analog Design Contest

Mechatronics Team w pełnym składzie.

Wszyscy finaliści konkursu z organizatorami.

Mechatronics Team z organizatorami: Jean-Francoise Fau, Paweł Karczewski, Maciej Grochowski, Patryk Lamprecht, prof.Gerard Cybulski, Bartłomiej Waś, Brian CrutcherWięcej zdjęć

2 komentarze do “Brat Maksa na podium w konkursie Texas Instruments Analog Design Contest 2012

Możliwość komentowania została wyłączona.