Kłopoty z tarczycą – choroba Graves-Basedowa

Maks jest chory więc jego tata poszedł z wynikami do endokrynologa. Okazało się, że wszystkie przeciwciała tarczycowe ma podwyższone i należy zastopować aktywność tarczycy podając metizol. Przed podaniem metizolu trzeba było zrobić USG tarczycy, a jedyny wolny termin w najbliższym miesiącu był właśnie dziś. Tak więc Maks pojechał na USG i oczywiście marudził, jęczał a nawet płakał. Niemniej jednak wynik tego USG jest gorszy niż poprzedniego – wykonanego w październiku. Echogeniczność tarczycy jest obniżona, choć nadal nie ma zmian ogniskowych i jest jednorodna. Niestety wymiary też są zmniejszone: prawy płat 10,8 na 14,7 na 20 mm co daje objętość V=1,66 ml. Płat lewy 9,0 na 14,5 na 23,0 mm co daje V=1,57 ml. Cieśń wąska około 1 mm. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone.

Jeśli chodzi o przeciwciała to kluczowe w tym wypadku są przeciwciała przeciw receptorom TSH. Norma wynosi do 1,8 IU/l, a Maks ma TRAb=37,65. Anty TPO: norma do 34 IU/l, a Maks ma anty-TPO= 213,80. Anty TG: norma do 115 IU/l, a u Maksa anty-TG= 821,30. Oznaczenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) wykonuje się w celu diagnostyki autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Autoprzeciwciała anty-TG są skierowane przeciw białku, tyreoglobulinie, stanowiącej podstawowy składnik koloidu pęcherzyków tarczycowych.

Zachodzi podejrzenie choroby Graves-Basedowa, która jest schorzeniem autoimmunologicznym (z niejasnych powodów ustrój wytwarza przeciwciała narządowo swoiste – w tym wypadku skierowane przeciw komórkom tarczycy) – limfocyty B wydzielają enzym imitujący działanie TSH na tarczycę, pobudzając ją do produkcji hormonów. Rozwija się wole, występuje wytrzeszcz gałek ocznych. Szczyt zachorowań przypada na okres pokwitania, choć chorować mogą także noworodki.

Istotą zaburzeń metabolicznych towarzyszących nadczynności tarczycy jest zwiększenie całkowitej i podstawowej przemiany materii, co skutkuje wzrostem zużycia substancji energetycznych i tlenu. Dochodzi do bezproduktywnego spalania substancji odżywczych z wytworzeniem nadmiaru energii cieplnej. Tym procesom nie towarzyszy jednak wzrost temperatury ciała, gdyż organizm dziecka wyzbywa się nadmiaru ciepła poprzez wzmożoną potliwość i rozszerzenie naczyń skórnych. Przeważają procesy rozpadu białek, dochodzi też do zaburzeń gospodarki węglowodanowej i tłuszczowej – z obniżeniem poziomu cholesterolu w krwi.

Maks ma cholersterol całkowity 179 mg/dl (norma 140-200);
cholesterol HDL 41mg/dl co jest wynikiem poniżej normy która wynosi 55;
cholesterol LDL 112,mg/dl (135);
trójglicerydy 127mg/dl (200);
FT4 1,46 norma (0,97-1,67);
TSH poniżej 0,005 norma (0,6-4,84).

Zaburzenia witaminowe towarzyszące nadczynności tarczycy to obniżenie poziomu metabolitów witaminy D, która reguluje gospodarką kostną. Na szczęście u Maksa metabolit 25 (OH) witaminy D3 wynosi 18,50 i jest tylko nieznacznie poniżej normy dla dzieci i młodzieży, która wynosi20-60ng/mly.

Zdarza się po leczeniu nadczynności tarczycy, że chory dostaje niedoczynności tarczycy. Jednak bardzo rzadko zdarza się to co przytrafiło się Maksowi, że niedoczynność tarczycy przeszła w nadczynność!

Wykres poziomów TSH i FT4 za ostatnie półtora roku jest dość interesujący. Oprócz faktu, że poziomy tych hormonów „zamieniły” się miejscami (maksimum przeszło na minimum i odwrotnie) to poziom FT4 zaczął wracać do normy. Jak to powiedziała p. endokrynolog – zmiany FT4 wyprzedzają zmiany TSH, zatem mamy nadzieję, że i TSH wróci w unormowane „widełki”.

TSHFT4a

2 komentarze do “Kłopoty z tarczycą – choroba Graves-Basedowa

  1. Biedny Maksiu, tyle go chorób ciągle goni… Oby to jednak nie było coś nowego znowu!
    Trzymam kciuki i ślę całuski

Możliwość komentowania została wyłączona.