Twarze sukcesu- zespół Downa

Stowarzyszenie Bardziej Kochani zaprosiło dzisiaj dziennikarzy na promocję swojej nowej książki ” Twarze Sukcesu- zespół Downa„. Autorzy tekstów: Aneta Wawrzyńczak, Sylwia Szwed, Judyta Sierakowska, Iza Klementowska, Justyna Pobiedzińska, Ewa Brzozowicz, Izabela Meyza, Anna Sobolewska, Ewa Dajer i Michał Szarko spotkali się z wybitnymi osobami z zespołem Downa i napisali o nich reportaże. Możemy więc przeczytać o Pablu Pineda – aktorze hiszpańskim, o Timie Harris’ie – wlaścicielu  restauracji w Albuquerque, o Sebastianie Urbanski’m niemieckim aktorze teatralnym , o Piotrze Swendzie – aktorze z Klanu, o Barbarze Lityńskiej – poetce,   Julii z Opola miłośniczce etnografii, o  Annie Rzempołuch  aktorce z Wrocławia,  Michale Beuth’u – studencie 3 roku fizjoterapii z Bydgoszczy, Justynie Matysiak – malarce art brut  i innych osobach.

oklZ całą pewnością jest to ciekawa i wciągająca lektura. Postacie przedstawione w reportażach to niezwykli ludzie  i warto  poznać bliżej ich pasje i sposób patrzenia na rzeczywistość. Warto też przeczytać jak postrzegają nas, którzy ich otaczamy…

Przyznam , że czytając to, co myślą o społeczenstwie poczułam ogromny smutek…

Rodzice Michała wspominają jakich  życzliwych  kolegów miał ich syn w podstawówce i nawet w liceum, niestety na studiach- nie! Michał szybko odpowiada – ” Teraz jest czas, kiedy trzeba wejść do świata wilków. Trzeba sobie jakoś z tym radzić. Nie ma innego wyjścia.”

Julia mówi, że nie szuka pracy, gdyż powstrzymuje ją przed tym kąśliwość ludzi, którą tak definiuje.” Epitety, że jestem szkodnikiem, osobą niższej generacji.(…) Ludzie są jak szerszenie, nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Osoby niepełnosprawne nie mają nadziei na normalne bytowanie”.

Anna Sobolewska zastanawia się na czym polega ich  tajemnica niezwykłości i wyjątkowości …

W konferencji wzięły udział pani Anna Sobolewska, Judyta Sierakowska , Izabela Meyza i Iza Klementowska- autorki reportaży i bohaterowie: Barbara Lityńska, Cecylia Sobolewska, Piotr Swend i Daniel Krajewski.

konf1

konfTrzy autorki reportaży.

Od prawej Andrzej Suchcicki – pomysłodawca, Izabela Meyza,  Judyta Sierakowska i Iza Klementowska.

 

 

2 komentarze do “Twarze sukcesu- zespół Downa

Możliwość komentowania została wyłączona.