13 sierpnia byliśmy w „Sensum Mobile” u pana Przyrowskiego w celu przeprowadzenia diagnozy integracji sensorycznej. Ocenie zostały poddane następujące układy:
–przedsionkowy (rejestracji ruchu i pozycji ciała)- obserwowane reakcje na położenie ciała w przestrzeni nie wskazywały na większą nadwrażliwość, z wyjątkiem zadania w leżeniu na plecach, na piłce – kiedy to Maks odmówił wykonania zadania. Ma prawidłowe, choć nieco spóźnione reakcje równoważne. Oceny reaktywności układu nerwowego na ruch rotacyjny, wykonano w oparciu o Test Oczopląsu Porotacyjnego. U Maksa nie zaobserwowano oczopląsu porotacyjnego, po ruchu rotacyjnym.
Wrażliwość –systemu dotykowego– u Maksa. Zaobserwowano reakcje obronne przejawiające się unikaniem dotyku płynącego od obcych osób, a także na lekkie bodźce dotykowe. Podczas prób klinicznych Maks z większą przyjemnością oddaje się stymulacji związanej z czuciem głębokim. Reakcje Maksa na bodźce wzrokowe, podczas badania rozwoju ruchów oczu i reaktywności układu nerwowego, nie sugerują nieprawidłowej wrażliwości.
W badaniu systemu słuchowego, reakcje Maksa sugerują wzmożoną nadwrażliwość słuchową. Właściwie większość dźwięków pochodzących z instrumentów muzycznych, wywoływała reakcje obronne.
Planowanie motoryczne. Maks próbował wykonywać zadania związane z odwzorowywaniem postawy w obrębie tułowia i rąk. Szybko się zniechęcał przy nieco trudniejszych zadaniach. Uzyskał wyniki, które mogą sugerować nieco więcej problemów z planowaniem motorycznym, co zwykle przekłada się na wolniejsze uczenie się nowych zadań ruchowych.
Badania w zakresie rozwoju odruchowego wskazują na nieprawidłowo zintegrowany Asymetryczny Odruch Szyjny. Podczas zadań związanych z przekraczaniem linii środkowej – wyraźne problemy. Może to wiązać się z nieprawidłowym procesem lateralizacji. Maks ma trudności w obustronnej koordynacji ruchowej. Badania koordynacji wzrokowo- ruchowej sugerują nieprawidłowości w tym zakresie.
Rozwój zdolności grafomotorycznych na pozionie 2,5-3 lat. Piętrzy klocki na poziomie 30 miesięcy.
Podsumowując: Obserwowane przejawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą dotyczyć deficytów mechanizmu modulacji sensorycznej głównie bodźców dotykowych i proprioceptywnych ruchowych, ale i w pewnym zakresie słuchowych. Mechanizmy modulacji przebiegające na różnych poziomach ośrodkowego układu nerwowego wiążą się ze zrównoważeniem procesów hamowania i pobudzenia odpowiednich centrów ośrodkowego układu nerwowego. Zachowanie Maksa związane z zaburzeniem modulacji sensorycznej charakteryzuje się nieco niższym poziomem pobudzenia neuronalnego na bodźce sensoryczne docierające do receptorów czucia powierzchniowego i receptorów słuchowych, a podwyższonym progiem na bodźce czucia głębokiego. Nieprawidłowy próg pobudzenia neuronalnego powoduje, że ma wysoki poziom aktywności (pobudzenia) systemu nerwowego. To charakteryzuje się wąską kontrolą bodźców sensorycznych. Dlatego jego uwaga jest dość płynna i krótkotrwała. Ze względu na ograniczone zdolności do opracowywania informacji sensorycznych nie rozwija wystarczająco szybko właściwych zachowań( reakcji adaptacyjnych), tworząc takie formy, które są charakterystyczne dla jego wieku. Dotyczy to koordynacji wzrokowo- ruchowej, dojrzałości odruchowej, reakcji równoważnych, odustronnej koordynacji ruchowej i przekraczania linii środkowej ciała. Obserwowane zaburzenia SI, szczególnie związane z modulacją bodźców słuchowych i przedsionkowych mogą mieć również wpływ na pojawienie się mowy czynnej, jednak nie jest to główna przyczyna problemów z mową. Mniejsza wrażliwość przedsionkowa, a szczególnie proprioceptywna, ma z pewnością wpływ na wzmożoną aktywność ruchową chłopca.
Na omówienie diagnozy nie zabrałam Maksa, żeby się nie nudził i nie rozrabiał. W związku z tym pan Przyrowski powiedział, że jak przyjdę z dzieckiem to pokaże mi jak wygląda masaż Wilbarger. Dzwoniłam i napisałam maila, żeby się umówić, jednak nie dostałam odpowiedzi. Masażu tego musiał nauczyć mnie inny specjalista od SI.
Masaż Wilbarger to metoda szczotkowania, która intensywnie dostarcza stymulacji propioceptywnej i dotykowej poprzez pozytywny wpływ modulowanego ucisku na skórę i kompensacji stawów. Polega na szybkim, energicznym, podawanym z naciskiem szczotkowaniu części ciała w określonej kolejności, a następnie wykonaniu docisków na wszystkie stawy. czas szczotkowania specjalną szczoteczką chirurgiczną powinien trwać nie dłużej niż 4-5 min. Czas trwania pierwszej sesji masażu Wilbarger to 14 dni, co dwie godziny ( w ciągu dnia 6-7 zabiegów)Potem przerwa i po czterech tygodniach ponowna sesja 14 dniowa.
Szczotkowanie powinno się odbywać w następującej kolejności: ręce, dłonie, plecy, nogi, stopy.
Nie szczotkujemy głowy, klatki piersiowej, karku i brzucha.. Natychmiast po szczotkowaniu dociskamy stawy łokciowe, nadgarstki, palce, biodra, kolana, stopy.
Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering
which blog platform are you using for this site?
I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for
another platform. I would be fantastic if you could point me
in the direction of a good platform.
We are using WordPress scripts installed on private server. We never had hacking problems.
Greetings.