Proca bródkowa zwana też fungą
Widok z boku. Widok z tyłu. Widok kapy bródkowej. Procę bródkowa robi się z płótna lnianego lub bawełnianego, które przed skrojeniem trzykrotnie pierzemy i suszymy, żeby się maksymalnie zbiegło.Najtrudniej dopasowuję się kapę bródkową.Ważne jest, żeby kapa nie zachodziła na różową część wargi dolnej i żeby była dobrze dopasowana do małej bródki dziecka. Wykrój czepca. 1- pasek czepca obejmujący głowę w najszerszym obwodzie; szerokość 3 cm zrobiony z podwójnie złożonego płótna 2,3- paski skrzyżowane na głowie o szerokości 3 cm 4 – prostokąt przyszyty do paska okrężnego(1), 5 – gumki ( przerywane linie) 6 – guziki Wykrój kapy bródkowej.Liniami przerywanymi zaznaczono zaszewki. Tak wyglądał Maksio w swojej procy bródkowej we wrześniu 2007 roku.
W temacie ortodontycznym. Jak przygotować dziecko do wycisków ortodontycznych
Kupiłam w necie plastikowe łyżki do wycisków i masę marcepanową z Lidla. Układałam pasek masy na łyżce i ćwiczyłam z Maksem wyciski. Bardzo smaczne!
Klin abdukcyjny prof. Karskiego
Piłki z przyssawkami, albo z kołnierzykami – thera bolly. Dobre ćwiczenia na terapię dłoni, chociaż Maks raczej miał terapię oralną, gdyż obgryzał kołnierzyki piłeczek i raczej nimi rzuca niż je ze sobą łączy.
Domowy wyciąg kamaszkowy. Okazuje się czasem, że rodzic , w pół godziny, MUSI stać się specjalistą. Jest to zdumiewający fakt, szczególnie dla owego rodzica. Kiedy zdjagnozowano u Maksa chorobę Perthesa, doktór z Lindleya podała nam nazwisko rehabilitantki z odziału i powiedziała, żebym się do niej udała w sprawie wyciągu kamaszkowego, który miałam zrobić sama w domu! Dostałam dwa kamaszki od różnych par, gdyż nie było dwóch takich samych w rozmiarze dla dziecka 3- letniego. Miałam uszyć dwa takie same, następnie w sklepie żeglarskim kupić dwa bloczki nieruchome, zainstalować je na oparciu łóżka i kupić dwa odważniki jednokilowe, którymi miały być obciążone nogi dziecka „obutego” w kamaszki. Oto jeden z kamaszków.Zakłada się go dziecku na nóżkę powyżej kostki, dobrze zasznurowuje,przez dwie dolne tasiemki przewleka się sznurek, który przekłada się przez bloczek nieruchomy (zainstalowany na łóżku), a na końcu tego sznurka zawiesza odważnik 1kg.( ciężar obliczony na maszę mojego ówczesnego trzylatka.) Bardzo proste! Tak wygląda kamaszek zasznurowany, na szczęście nie na nóżce mojego dziecka. Pani rehabilitantka uświadomiła mi, że mogą wystąpić przykurcze, że codziennie po wstaniu trzeba masować nóżki, ale nie wytłumaczyła mi jak to zrobić, żeby trzylatek leżał w łóżku nieruchomo, nie przekręcał się podczas snu i w ogóle dał sobie coś takiego założyć… Kupiliśmy łóżko z Ikei o wysokich bokach, przymierzaliśmy się do bloczków, szukałam porady u innych rehabilitantów, którzy jakoś nie mogli sobie wyobrazić tego prototypu w warunkach domowych.
Wspomagacze rozwoju
Motoryka duża
Wałek do ćwiczeń wykonałam samodzielnie. Kupiłam rurę kanalizacyjną owinęłam ją kocykiem i obszyłam kawałkiem dermy. Podobnie wykonałam materac. Nakładkę na łóżeczko do przewijania owinęłam kocami , a dermę przybiłam od spodu spinaczami tapicerskimi . Taki sztywny materac był przeze mnie wykorzystany do nauki wspinania się na czworaka.
Kamienie milowe rozwoju:
przewracanie się z brzuch na plecy i z pleców na brzuch
Ćwiczenia zmniejszające podstawę chodzenia
Motoryka mała
Puzzle wkładane: drewniane i piankowe
Drewniane produkty spożywcze z rzepami
zabawki z chrupek- PlayMais
Zabawy rozwijające wyobraźnię
nauka kategoryzacji kształty
nauka kategoryzacji-kolor
budowanie torów marble run
Zabawy przyrodnicze
zabawy ze światłem
lampki z włóknami światłowodowymi
Logopedyczny mix
ćwiczenia słuchu fonematycznego
nauka czytania- samogłoski
Dzień dobry
nie wiem jak się skontaktować z Panem. Poszukuję specjalisty do uszycia takiego czepca ortodontycznego dla syna. Mogłabym gorąco prosić o kontakt.
Dziekuje i pzodrawiam
Marta
Dzień dobry.
Najlepiej udać się do ortodonty, część stosuje czepiec (procę bródkową) w leczeniu wad zgryzu u dzieci.