21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca to dla wszystkich pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, dla dzieci i młodzieży  zwykle dzień wagarowicza, a tylko niektórzy wiedzą, że jest to Dzień Osób, które w swoim kariotypie mają jeden chromosom więcej, a dokładniej – trzy chromosomy w 21 parze.

„W tym roku, jedną z głównych akcji, mających na celu zwiększenie świadomości obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, jest inicjatywa zwana „Załóż wiele skarpetek!”. Tego dnia wszyscy są zachęcani do włożenia skarpetek, ale… nie zwyczajnych skarpetek, tylko jasnych, kolorowych, wzorzystych, długich, krótkich, po prostu różnorodnych. Można nawet założyć trzy skarpetki (jedna więcej na znak dodatkowego chromosomu). Jeśli ktoś na co dzień skarpetek nie nosi, niech właśnie tego dnia je ubierze – wszystko po to, by zwrócić uwagę innych. Dlaczego ograniczać się do skarpetek? Tego dnia wszyscy są zachęcani do ubrania się jasno i kolorowo (jeśli na skarpetki jest zbyt gorąco) i w ten sposób przyczynić się do rozpropagowania informacji o Światowym Dniu Zespołu Downa.”

dsd1Maks, mama i tata przed  założeniem butów i wyjściem do szkoły. Miały być kolorowe i pstrokate, ale u nas – specjalnie – są nie do pary. Mama po prostu wiedziała, że gdzieś „dzwonią”, ale niedokładnie „usłyszała” jak i gdzie!!!

W Maksa szkole rozpoczął się Świąteczny Kiermasz.

dsd2Maks kupuje kartkę świąteczną…

dsd3Wybrał brązowe jajo!

dsd4W ZSS nr 100 przygotowano dekorację związaną z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. W tej szkole 90% uczniów gra w tym zespole.

Maks zapomniał plecaka, więc musi po niego wrócić.

dsd6Śpieszy się. Dzisiaj czekają na niego dwie atrakcje. Wyjście z klasą na hipoterapię do Stajni Agmaja i zabawy na sali gimnastycznej. Starsi uczniowie idą do kina Muranów.

Wczoraj odbył się w szkole Dzień Otwarty. Przyszło dwanaścioro dzieci z rodzicami. Tylko ośmioro może być przyjętych do klasy pierwszej.

Goście zostali podzieleni na dwie grupy, które wzięły udział w przeprowadzonych dla nich zajęciach. Maks prezentował metody komunikacji alternatywnej – Makaton- czyli jak przy pomocy gestów dziecko, które nie mówi, porozumiewa się z otoczeniem. Oprócz tych zajęć były zajęcia z ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, zajęcia plastyczne, godzina zabaw dla dzieci w świetlicy z ich przyszłą panią wychowawczynią. A w tym samym czasie rodzice mieli spotkanie z kadrą pedagogiczną, której zadawali pytania.

plakat_smallTaki plakat wisi na drzwiach prowadzących do części edukacyjnej szkoły, a  przygotowała go siostra Maksa (kliknij, żeby powiększyć, a dowiesz się jak można przeznaczyć 1% podatku na ZSZ nr100)( od 2014 już nie aktualne)

Dzisiaj także rozpoczęła się w naszej szkole Ewaluacja, czyli wizytacja zewnętrzna, która ma na celu ocenę działalności szkoły.